Każdy doświadczony lakiernik doskonale wie o tym, że odpowiednio dobrane narzędzia oraz wysokiej jakości materiały to podstawa dobrze wykonanej pracy. Ważne są również umiejętności korzystania z pistoletu lakierniczego, który trzeba odpowiednio wyregulować oraz systematycznie konserwować, aby zapewnić wieloletnią żywotność urządzenia. Najpopularniejszym narzędziem, które ułatwia równomierne nanoszenie materiału lakierniczego, jest automat. Pistolet pozwala nie tylko precyzyjnie wykonać lakierowanie, ale jest również ergonomiczne.

Jak odpowiednio ustawić pistolet lakierniczy?

Odpowiednie ustawienie pistoletu lakierniczego jest najłatwiejsze w momencie, gdy poznasz jego działanie. W tym urządzeniu wykorzystywane są dwie dynamiczne właściwości, takie jak gaz i ciecz. Materiał lakierniczy wlewa się do specjalnego pojemnika, który następnie zasysany jest przez strumień powietrza w kierunku dyszy. Końcowy otwór zamykany jest iglicą i sterowany przez język spustowy w rękojeści. W ten sposób możesz kontrolować regulację powietrza oraz ilość używanego materiału. Trzecim specyficznym elementem sterującym strumieniem lakieru jest głowica powietrzna, która nie posiada żadnej regulacji. Jej rolą jest tylko to, aby rozdrobnić materiał lakierniczy na drobne krople i donieść w kokonie osłaniającego strumienia powietrza na malowaną powierzchnię. Lakiernik, aby równomiernie nałożyć warstwy lakieru, musi utrzymać oś pistoletu prostopadle do lakierowanej powierzchni i zachować niezmienną odległość. Jeżeli te zasady nie zostaną zachowane, to w niektórych miejscach mogą pojawić się różnice powłoki.

  • Pistolety lakiernicze


  • W jaki sposób wyregulować pistolet do malowania?

    Ustawienie pistoletu lakierniczego możliwe jest dzięki kilku różnych mechanizmom. Za pomocą manometru umieszczonego przy rękojeści pistoletu reguluje się ciśnienie powietrza. Żeby ustawić wydatek materiału lakierniczego, w takim zakresie, jaki jest potrzebny, używa się regulacji za pomocą igły materiałowej. Jeśli będziesz potrzebować znacząco zwiększyć lub zmniejszyć wydatek, to konieczny będzie zakup nowego kompletu, czyli dyszy materiałowej z większą lub mniejszą średnicą oraz kompatybilnej iglicy i kappy powietrznej. Jeśli natomiast chodzi o kształt pióropusza wychodzącego z pistoletu, to ustawienie go do odpowiedniego malowania reguluje się pokrętłem, który jest umiejcowiony najczęściej na bocznej płaszczyźnie pistoletu obok mocowanych dysz.

    Na co zwrócić uwagę przed zakupem pistoletu lakierniczego?

    W obecnych czasach oferta sprzętów lakierniczych jest ogromna. Początkujący lakiernicy mogą mieć problem z wyborem odpowiedniego pistoletu. Jeżeli wiesz już, jak ustawić pistolet lakierniczy, warto także wiedzieć, co trzeba uwzględnić przed zakupem tego produktu. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na konkretny rodzaj urządzenia, ponieważ dostępne są modele HP wysokociśnieniowe, HVLP niskociśnieniowe oraz LVLP niskociśnieniowe z najniższym zużyciem materiału. Ustawienie pistoletu lakierniczego to jednak nie wszystko. Podczas zakupu konkretnego produktu należy również wiedzieć, jaki będzie rodzaj nanoszonego materiału oraz jaką powierzchnię będziesz malować. Pistolety lakiernicze charakteryzują się nowoczesnym korpusem oraz lepszymi parametrami użytkowymi niż produkty starszej generacji. Różnego rodzaju modele można znaleźć w sklepie internetowym: ekemichal.pl. Pamiętać należy również, aby przed rozpoczęciem lakierowania zapoznać się z zaleceniami producenta zamówionego materiału lakierniczego. Pozwoli to uzyskać satysfakcjonujący efekt malowania.